Ako sa SEITEQ-u darí prispôsobovať novým trendom na trhu. Malý náhľad na zmeny, ktoré sa v oblasti IT & TECH udiali za posledných 10 rokov.

SEITEQ znamená Service Excellence in TECHnology. Ako sa to spája s tebou?

Snaha robiť veci stále lepšie, je niečo, čo so mnou rezonuje. Dodávať zákazníkom kvalitné služby nielen v rámci obsadzovania žiadaných profilov (IT recruitingu a IT outsourcingu), či riešenia IT projektov, ale aj v rámci komunikácie, priebehu zákazky, či úrovne výstupov. Máme to šťastie, že robíme v oblasti IT&TECH, kde je aktuálne obrovský potenciál a stále nové príležitosti. Je to oblasť plná zmien, učíme sa nové veci. Takže je to pre nás potenciál posúvať sa vpred.

Aké zmeny sa na trhu IT outsourcingu a recruitingu udiali od doby, keď si ty začínal v SEITEQu? Ako vyzeral trh vtedy?

Uuuuf, koľko máme času (smiech). Zmenilo sa veľa vecí – zmenili sa typy pozícií, oblasti, kam sa obsadzujú ľudia, očakávané skúsenosti, rozsah trhu, či spôsob jednania. Zvyšuje sa rozsah automatizácie procesov a aktivít, špecializácie na jednotlivých pozíciách a rovnako aj spektrum nových pozícií. Aj keď je to „len“ 10 rokov, tých zmien bolo skutočne obrovské množstvo.

Oblasť IT & TECH prešla na úplne novú úroveň. Na začiatku sme v rámci našich služieb IT outsourcingu a IT recruitingu obsadzovali skôr profily junior špecialistov, teraz sú to primárne požiadavky na seniorov. Zákazníci potrebujú na svoje projekty takmer „Chucka Norrisa“ – človeka, ktorý vie a dokáže všetko J Programátori musia chápať biznis stránku projektu – na čo bude finálny produkt slúžiť, vyžaduje sa od nich väčší nadhľad a input.

Začínali sme pred 10 rokmi na slovenskom a rakúskom trhu, teraz máme skúsenosti s 11 krajinami, dodávame projekt až do Izreala. Asi najväčší rozmach nastal po covidovom období.

Zmenil sa tiež spôsob získavania projektov. Predtým to bolo viac o osobných stretnutiach, teraz netreba cestovať, veľa vecí vieme vybaviť aj online, cez maily a Teams,. Aj keď – pre mňa niet nad osobný kontakt.

Osobné stretnutia a meetingy SEITEQ
Osobný kontakt žiadne online médium nenahradí

Čo ma teší je, že technologicky „klape“ všetko hladšie. Aplikácie, ktoré v SEITEQ-u využívame, OS, virtuálne servery, ERP, náš CRM systém, všetko s rýchlym, jednoduchým a intuitívnym ovládaním. A paradoxne nás to stojí menej J

Čo bolo vtedy lepšie? Myslíš, že je niečo, k čomu by si sa chcel vrátiť?

Myslím, že v minulosti biznis viac voňal „človečinou“. Bol osobnejší. Vnímal som aj viac empatie zo strany zákazníkov.

Teraz sa doba zrýchľuje, všetko chceme a potrebujeme hneď. Všetko sa presúva do onlinu, prispôsobujeme sa novej generácii, ktorá funguje v tomto režime.

V súčasnosti čelíme veľkému množstvu zmien. Čo prináša na jednej strane obrovské možnosti v podnikaní, ale na druhej strane taktiež väčšie riziko a tlak.

Dekáda je celkom dlhé obdobie, čo všetko sa vo firme za toto obdobie udialo?

Som veľmi rád, že keď sa ohliadnem späť, vidím pre SEITEQ kontinuálny rast. Rok 2022 bol zatiaľ najlepší zo všetkých. Sme kľúčovým dodávateľom pre najväčšie svetové IT firmy a vnímame spokojnosť s našou prácou a máme výborné referencie. To je niečo, čo ma vždy teší.

Mali sme aj ambície byť medzinárodnou firmou, otvorili sme pobočky v Bulharsku a Českej republike. Máme tam aj teraz aktívnych zákazníkov. Musím uznať, že vízia a ambície boli väčšie. Z môjho pohľadu teraz pri ohliadnutí vidím, že si to vyžadovalo väčšiu osobnú zaangažovanosť v týchto krajinách, avšak to nebolo zlučiteľné s mojím osobným životom. Poučili sme sa a rozbehli sme medzinárodné projekty inak. Dnes už dodávame svoje služby IT recruitingu a outsourcingu do zahraničných firiem aj mimo územia Slovenska.

A čo je asi najväčšou devízou, za ten čas sme dokázali vybudovať fantastický tím ľudí, ktorý si denne zasluhujú môj obdiv a rešpekt. Som im veľmi vďačný.

Zvažoval si niekedy, že iná oblasť by bola pre teba vhodnejšia? Čím ti sadla práve oblasť IT outsourcingu a recruitingu?

Pravdu povediac, zvažoval som aj kariéru v športovej oblasti. Vždy som športoval a šport mám naozaj rád. Veď som to aj vyštudoval. ???? Teda v kombinácii s matematikou. To ma naozaj bavilo.

Celá IT oblasť mi k tej matematike proste sedí – ma jasné pravidlá, logiku.

No potreboval som aj niečo živšie, nejakú zmenu. A to je niečo, na čo sa v oblasti IT viete vždy spoľahnúť. Vývoj je tu extra rýchly. Fascinujú má nové veci, ako napr. nový GPT V4. Baví ma práca s ľuďmi – obchod a projekt manažment. Preto si myslím, že toto je pre mňa absolútne dokonalá kombinácia.

Šport ma naučil pracovať na sebe a dosahovať výsledky. A to využívam pri svojej práci v tejto oblasti – musíte mať výsledky, inak skrachujete. A orientácia na dosahovanie výsledkov tomu proste dodáva šťavu. ????

Čo je tvoj najväčší úspech za tých 10 rokov?

Myslím si, že minulý rok. Výsledky SEITEQ-u za rok 2022 boli skutočne výnimočné. Firma je stabilná a s ďalším potenciálom rastu. Vnímam víziu úspechu a mám z toho radosť.

S akou najväčšou výzvou si sa musel popasovať?

Myslím, že tou bolo budovanie zahraničných pobočiek. Iná legislatíva, iná mentalita, hodiny a dni strávené cestovaním, nedostatok spánku a popri tom zvládať rodinu so 4 malými deťmi … Nebolo to jednoduché. Ctil som sa v tom čase dosť preťažený a myslím, že som nebol schopný podávať 100% výkon, na aký som bol zvyknutý. Zákazníci, zamestnanci, rodina – očakávajú od vás plnú podporu. Preto som vedel, že niečo musím zmeniť.

Nik vám nedá viac ako vaša rodina. Chcel a potreboval som s nimi tráviť viac času.

Ktorá oblasť riadenia a managementu je podľa teba pre dnešných lídrov najpodstatnejšia? V čom si myslíš, že sa musia CEOs posunúť výrazne vpred?

Určite emocionálna inteligencia.  My musíme byť lídri aj v náročných časoch a projektoch. Nájsť rovnováhu medzi zvládaním stresu a udržaním si tej správnej dávky empatie. Prostredie okolo nás je ako divoká voda, v ktorej sa musíme naučiť plávať a zdolať ju. Vzdelávať sa, posúvať sa vpred, vnímať okolie a nové trendy. Byť aktívny aj mimo svojich komfortných zón, napr. aj v osobnom brandingu.

Ako sa rozhoduješ pri nových príležitostiach?

Som analytický človek. Prvotná je pre mňa vždy analýza nových príležitostí. Zvažujem potenciálny prínos a možné riziká. Taktiež kapacitné možnosti, naše skúsenosti, vedomosti v danej oblasti, či sme na to dostatočne pripravení.  Poprosím aj o pomoc zhora ????, aby som sa dobre rozhodol.

V čom je podľa teba SEITEQ iný v porovnaní s konkurenciou?

Sme slovenská firma, bez korporátneho rozsiahleho manažmentu, bez investora alebo fondu, preto na nás nie je vyvíjaný nejaký tlak, aby sme sa vmestili do nejakej kolonky.

Prešli sme auditmi veľkých korporátnych IT firiem a taktiež ISO certifikáciou.

Sami sa rozhodujeme, ktorým smerom sa chceme vydať a čo na seba naložíme. Rozhodujeme o našich cieľoch a projektoch tak, aby to sedelo s našimi víziami a charakterom firmy.

Ak by si neskončil v SEITEQu, čomu by si sa možno venoval? Čím si chcel byť v detstve?

Odmalička som športoval, takže som chcel byť tréner alebo športový poradca. V rámci štúdia sme praxovali na stredných a vysokých školách, učil som matematiku a telesnú, to ma veľmi bavilo. Ale neviem, či by som si na to trúfol pri dnešných deťoch ????.

Aké kvality majú všetci tvoji zamestnanci? Čo ich spája?

Charakterovo sú to všetci veľmi dobre hodnotovo orientovaní ľudia. Poctiví a vytrvalí. Som veľmi rád, že máme práve takýto tím, kde si vzájomne pomáhame, dobre vychádzame. Mám ich rád, cítim sa ako medzi dobrými kamarátmi. Teší ma chodiť do práce.

Ako sa tvoja firma prispôsobuje všetkým tým zmenám? Predsa len, oblasť IT je najrýchlejšie sa meniacou oblasťou.

To je pravda – oblasť IT sa mení neskutočne rýchlo. Spomínali sme to aj tu. Snažíme sa držať krok s dobou, zachytávať aktuálne trendy. Ak niekto z kolegov objaví novú platformu alebo kurz, vzdelávame sa. Potrebujeme sa v rámci našej práce posúvať vpred.

Všetci vieme, že si vášnivý športovec. Vidíš nejakú paralelu medzi oblasťou, v ktorej podnikáš a triatlonom (alebo športom celkovo)?

Jednoznačne je to vytrvalosť, schopnosť zahryznúť sa a zabrať. Ak sa firme niekedy nedarilo, mali sme klesajúci krivku, nakoplo ma to, vyburcovalo k ešte vyššej aktivite. Neklesal som na duchu, ale hľadal som riešenia a proste makal.

Vytrvalosť je základ. Či v športe, alebo v biznise.

To že máš k dispozícii top nástroje, skúsenosti a apky ešte neznamená, že budeš úspešný. Stále do toho potrebuješ dať kus seba – energiu, odhodlanie, motiváciu, vytrvalosť … Lebo aj keď máš najlepší bicykel, ak ho oprieš do kúta, preteky nevyhráš J

Ak by si sa mohol vrátiť v čase, akú radu by si si dal v začiatkoch tejto tvojej cesty?

Menej emócií! Na začiatku som to veľmi prežíval, vyvíjal som obrovský tlak sám na seba, ťahal som dlhé dni … Teraz si to omnoho viac užívam. Celý ten priebeh, čas v práci, aj mimo nej.

Aké sú tvoje ďalšie plány? O čom budeme robiť s tebou interview o 10 rokov?

V SEITEQ-u vnímam obrovský potenciál – je to rozbehnutý vlak, do ktorého treba dobre nakladať a pôjde to. Máme nové vízie aj mimo oblasti IT, zaujímavé start up-y.

Baví ma učiť sa nové veci, tvoriť. Byť pridanou hodnotou pre spoločnosť a Slovensko.  Zatiaľ ešte neplánujem utiahnuť sa dakam na ostrov, užívať si a nechať firmu len tak bežať. Cítim teraz potrebu realizovať sa, byť v kontakte s touto brandžou, kolegami, zákazníkmi, využiť svoje talenty.

A ako to vidím o 10 rokov? Myslel som si, že covid kríza je to to najhoršie, čo nás môže postihnúť, ale začala vojna. Budem veľmi rád, ak si o 10 rokov na tieto veci nespomenieme a bude to obdobie naplnené pozitívnejšími správami a zážitkami. Snáď budeme môcť v budúcnosti o Slovensku hovoriť ako o technologickom tigrov, podobne ako o Estónsku už dnes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *